banery, plandeki, siatki

DRUK LATEKSOWY » banery, plandeki, siatki

Banery reklamowe są powszechnie stosowane w reklamie zewnętrznej. Znalazły również szerokie zastosowanie wewnątrz pomieszczeń. Najczęściej stosuje się materiały o gramaturach od 300g do 700g. Banery reklamowe oprócz szerokiej gamy gramatury mogą się różnić grubością przeplotu. Wykonywane są na podłoży winylowym, które doskonale przyjmuje i wchłania farbę. Nadają się do termicznej obróbki wykończeniowej, która polega na wzmacnianiu krawędzi poprzez zgrzewanie. Banery są odporne na warunki atmosferyczne dzięki czemu najczęściej stanowią nośniki reklamy umieszczone na ścianach budynków, ogrodzeniach itp. Wydruki na banerze charakteryzują się dużym kontrastem połączonym z wyraźnie nasyconymi barwami. 

Podstawowe rodzaje materiałów banerowych:

  1. Banery z połyskiem - nadaje wydrukowanej grafice połysk, co w nietkórych przypadkach czyni ją bardziej efektywną.
  2. Banery matowe - rozprasza padające na nią światło dzięki czemu wydruk nie odbija światła, co ma zastosowanie szczególnie w pomieszczeniach przy sztucznym oświetleniu lub dużym natężeniu światła.
  3. Banery frontlight - banery przeznaczone do zadruków 2-stronnych. Jest to materiał 3-warstwowy, gdzie 2 zewnętrzne warstwy to powierzchnie do zadruku, a warstwa wewnętrzna stanowi czarny ekran uniemożliwiający przepuszczanie światła dzięki czemu wydruk nie przebija na drugą stronę.
  4. Banery backlight - stosowane są do reklam podświetlanych. Struktura materiału idealnie rozprasza światło, co przy podświetleniu daje niesamowity efekt w porze nocnej. Dodatkowo istnieje możliwość wykonania poddruku (zadruk z drugiej strony z mniejszym kryciem) co dodatkowo zwiększa nasycenie barw. Materiały tego typu stosuję się w różnego rodzaju kasetonach świetlnych.
  5. Plandeki - to grupa materiałów banerowych o najwyższej gramaturze powyżej 700g. Są bardzo odbprne na warunki atmosferyczne oraz czynniki mechaniczne. Stosuje się je najczęściej do produkcji plandek samochodowych, gdzie duża powierzchnia umożliwiająca zadruk  stanowi doskonały nośnik reklamy.
  6. Siatki (Mesh) - to nośnik reklamy wykorzystywany przy dużych powierzchniach reklamowych. Posiada podłoże dziurkowane dzięki czemu jest lżejsza do typowych materiałów banerowych, umożliwia także przepuszczanie światła. Siatkę stosuje się w MEGA formatach montowanych na ścianach budynków, oraz na otwartych przestrzeniach narażonych na oddziaływanie wiatrów.

 

Zastosowanie banerów jest ściśle uwarunkowane przez ich gramaturę w związku z czym można je podzielić na 3 grupy.

  • banery 300 - 440g - materiały lekkie, stosuje się je najczęściej na aplikacje do systemów wystawienniczych (rollupy, x-banery, L-banery, rolety, itp.);
  • banery 440 - 620g - to grupa materiałów banerowych najczęściej stosowana przy ekspozycjach zewnętrznych, na ścianach budynków i ogrodzeniach;
  • banery 620 - 900g - mają zastosowanie jako plandeki samochodowe.