fototapety

DRUK LATEKSOWY » fototapety

 

Produkt dający niesamowite możliwości przy aranżacji wnętrz.
Każda dowolnie zaprojektowana przez Ciebie grafika może zostać wydrukowana na tapecie a następnie naklejona na ścianę.

Stosujemy wysokiej jakości produkty marki NESHEN, które posiadają certyfikaty B1/B2 oraz FR dopuszczające ich zastosowanie w miejscach publicznych. Odznaczają się wysoką realistycznością barw, zmywalnościa, dobrą przyczepnością do powierzchni i są odporne na zarysowania. Najcześciej do druku wykorzystywane są tapety:

 • papierowe powlekane PCV,
 • papierowe powlekane PCV o podkładzie flizelinowym,
 • papietowe z zaaplikowaną warstwą kleju - nie wymaga stosowania dodatkowego kleju.

Dostępna w 3 strukturach wykończenia powierzchni: smooth – gładka, sand – drobny piasek i stucco – tynk. 

gładka drobny piasek tynk

 

Porady dotyczące tapetowania

Przygotowanie ściany:
Ściana, na której planujemy przykleić fototapetę musi być czysta, sucha, lekko chłonna oraz odpowiednio przygotowana:

 • ściana świeża – pokryta gładzią gipsową, płytą kartonowo-gipsową lub innymi chłonnymi materiałami budowlanymi musi być zagruntowana specjalnym środkiem gruntującym (lub rozwodnionym klejem do tapet) min. na 2 godziny przed aplikacją. Należy zwrócić uwagę, aby środek gruntujący wsiąk w podłoże, a nie zostawił warstwy na powierzchni, która może spowodować osłabienie kleju,
 • ściana pokryta farbą – należy ją umyć mydłem malarskim, a w przypadku grubej warstwy farby (np. silikonowej, zmywalnej) przetrzeć papierem ściernym (aby zwiększyć przyczepność kleju do podłoża) oraz odtłuścić.
 • ściana pokryta tapetą – usunąć wszystkie warstwy starej tapety. Jeżeli po zdjęciu tapety są zauważalne jakieś uszkodzenia ściany należy je naprawić, a następnie całą ścianę zagruntować.

 

Przygotowanie fototapety:
Przed przystąpieniem do klejenia należy bezwzględnie sprawdzić stan fototapety. W celu oceny stanu tapety i jej zgodności z oczekiwaniami najlepiej rozłożyć obok siebie na suchej i czystej powierzchni wszystkie jej pasy - zadrukiem do góry. Jeżeli tapeta składa się z kilku brytów należy sprawdzić czyzgadza się wzór, oraz czy nie różni się kolorystyka lub gramatura poszczególnych fragmentów na łączeniach.

 

Klejenie:
Tapet o podłożu papierowym - klej nakładany na tapetę i ścianę

 1. Tapetowanie zacząć od rozplanowania ułożenia brytów tapety na ścianie (zaleca się tapetowanie w kierunku od okna do drzwi).
 2. Przed rozpoczęciem właściwego klejenia, do położenia pierwszego brytu konieczne jest zaznaczenie na ścianie pionu.
 3. Pociąć tapetę na kawałki odpowiadające wysokości klejenia, pamiętając o odpowiednim dopasowaniu wzoru. Należy zostawić niewielki zapas ok. 5 cm na długości brytu tapety.
 4.  Nałożyć klej na tapetę. Przy nakładaniu kleju należy zwrócić szczególna uwagę na dokładne pokrycie brzegów tapet. Nie należy nakładać zbyt dużej ilości kleju oraz pokrywać klejem więcej, niż jednego brytu w danym momencie.
 5. Pasek tapety ostrożnie złożyć stronami posmarowanymi klejem do środka tak, aby cała posmarowana klejem powierzchnia była niewidoczna i nie miała styczności z powietrzem, co mogłoby spowodować jej wyschnięcie. Należy uważać, aby nie zrobić zagnieceń na zgięciu tapety. Mogą być one widoczne po ułożeniu tapety.
 6. Pozostawić tapetę do 5 min w celu nasiąknięcia. W tym czasie pasy ulęgają pęcznieniu, co może powodować rozszerzenie tapety do ok. 1 cm na szerokości brytu.
 7. Pasy tapety należy kłaść od góry ściany, w ten sposób, aby jedna ze złożonych jeszcze części swobodnie opadała w dół. Następnie należy bardzo dokładnie dopasować wzór do naklejonego poprzednio brytu.
 8. Wszystkie brzegi tapet są firmowo przycięte i powinny być łączone na styk, za pomocą wałka lub miękkiej szczotki. Szczególnie delikatnie należy postępować w przypadku tapet papierowych i tapet z fakturą.
 9. Usunąć pęcherzyki powietrza za pomocą wałka lub miękkiej szczotki.
 10. Przyciąć dla wyrównania ostrym nożem górna i dolną krawędź ułożonych brytów.
 11. Usunąć nadmiar kleju lekko wilgotna i czysta gąbką. Należy to czynić po nałożeniu każdego pasma tapety, aby klej nie wysechł. W żadnym wypadku nie trzeć wielokrotnie w tym samym miejscu i nie używać chemicznych środków czystości. Wysychający klej może zniszczyć powierzchnię tapety.

 

Tapet o podłożu flizelinowym - klej nakładany na ścianę

 1. Przeprowadzić wszelkie czynności wstępne tak, jak w pierwszej metodzie zgodnie z pkt. 1-3.
 2. Równomiernie nałożyć cienka warstwę kleju na ścianę za pomocą wałka lub pędzla. Klej nakładać systematycznie tak, aby nie wysechł przed położeniem tapety. Najlepiej na powierzchnie nieco tylko większa, niż nakładany bryt tapety.
 3. Nakładać przycięte suche pasy tapety na pomalowaną klejem ścianę.
 4. Dalej postępować jak w pierwszej metodzie od pkt. 7.

 

Kleje

 • do tapet na podłożu papierowym można użyć kleje METYLAN SPECIAL / METYLAN OVALIT T / METYLAN EXTRA / METYLAN NP POWER GRANULAT PLUS;
 • do tapet na podłożu flizelinowym można użyć kleje METYLAN DIRECT / METYLAN OVALIT T / METYLAN EXTRA / METYLAN NP POWER GRANULAT PLUS;
 • klej gotowe: SEM-MURALE / WALLFIX SPECIAL / FLUGGER
 • METYLAN EXTRA – zmieszany z Metylanem Specjal zwiększa siłę klejenia tego drugiego;
 • METYLAN - klej do podklejania krawędzi (w tubce).
 • Klej należy stosować według wskazówek i zaleceń producenta.

 

Uwagi:

 • Pomimo tego, że fototapeta wykonana jest z wysokiej jakości materiału, należy obchodzić się z namoczonym pasem delikatnie, aby go nie rozerwać.
 • Pamiętajmy, że każdy wydruk ma granice wytrzymałości na mechaniczne ścieranie.
 • Kolejne bryty przyklejamy w ten sam sposób, precyzyjnie przyklejając je obok siebie na styk.
 • Bardzo ważne jest, aby kolejne części/pasy tapety pozostawiać do nasiąknięcia klejem na taką samą ilość czasu. Pozostawienie na dłuższy lub krótszy czas spowoduje, że części będą miały inną długość i wzory mogą do siebie nie pasować.
 • Jeżeli tapeta roluje się to oznacza, że nie była wystarczająco nasiąknięta klejem
 • Brzegi to ta część tapety, która po naklejeniu jest najbardziej narażona na naprężenia materiału i najszybciej schnie ze względu, że jest najbliżej krawędzi.
 • Dodatkowo przy nakładaniu kleju często przy krawędziach możemy go nanieść mniej. Aby dokleić krawędzie możemy użyć kleju METYLAN do podklejania krawędzi (w tubce).
 • Pamiętajmy, że na styku brytów nie da się w 100% wyeliminować efektu łączenia.
 • Pomóc może odpowiednie przygotowanie projektu i dobranie grafiki.